Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża


Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, bo jedynie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe tiofanat metylowy w rzepaku sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Skłodowski 2019-12-01

Przeważnie na wstępie czerwca przejeżdżali do nas na lato